Де навчатися професії своєї мрії?

Де навчатися професії своєї мрії?

«Перед тим, як обирати університет або технікум в іншій країні, буде дуже корисно здійснити ознайомлюючу поїздку у цю країну й побачити все власними очима», - ось такий висновок зробила одна з мам, що звернулася до центру освіти «Мозаїка» за консультацією щодо навчання своєї дитини за кордоном, після ознайомлюючої подорожі навчальними закладами Словаччини, організованою партнерами "Мозаїки" компанією "Аверс-Експрес".

Цією мамою є Людмила Півнєва, і ми вдячні їй за те, що вона знайшла час і погодилася розказати про свої враження від поїздки, яка відбулася в лютому. Людмила – мати чудової дев’ятикласниці, і перед ними, звісно, гостро стоїть питання: який професійний шлях обирати? Де навчатися професії своєї мрії?

- Є думка, що навчання за кордоном – дуже дороге задоволення, що доступне небагатьом. Насправді якісна освіта за кордоном набагато ближче, ніж нам здається. Треба тільки знати, де шукати. Ми обрали саме Словаччину, тому що там є можливість навчатися безкоштовно. Але треба було відповісти на одне дуже важливе питання: коли вступати – після дев’ятого класу чи після одинадцятого? І от завдяки керівнику центру освіти й розвитку «Мозаїка» Вікторії Поляновській я дізналася, що можна здійснити ознайомлюючу поїздку навчальними закладами інших країн. Я так собі вирішила: якщо ми поїдемо, самі побачимо все, зможемо заздалегідь обрати університет – матимемо точну відповідь. І от протягом тижня ми проїхали всю Словаччину від австрійського кордону до українського.

- Всього нас було 8 чоловік дітей плюс двоє батьків і двоє представників від організаторів, і перед тим, як їхати, організатори у кожного цікавилися, який напрямок планує обирати майбутній абітурієнт. Маршрут і список закладів для відвідування складали на базі саме цих планів. Серед нас були ті, хто цікавився технічною освітою, комп’ютерною, менеджментом. А моя донька була єдина, хто забажав навчатися медицині.

Слово Вікторії Поляновській: «Так, це реальність – Словаччина готова сплачувати отримання вищої освіти іноземцями за умови, що навчання вестиметься словацькою мовою. На деякі напрямки немає навіть вступних екзаменів – достатньо гідного середнього балу атестата. До того ж, продовжує пані Людмила, багато університетів у Словаччині практикують так звані дуальні дипломи. Що це таке?

- Можна вступити до вишу у Словаччині, провчитися два-три роки, а потім перевестися до іншого вишу – навіть в іншій країні. При цьому по закінченні освіти ти отримуєш одразу два дипломи – того, університету, до якого вступав, і того, який закінчив. Це дуже зручно, адже ви знаєте, - протягом навчання людина може кардинально змінити свої плани й захотіти отримати іншу професію, ніж та, на яку вона вступала. Ми свого рішення не змінили – донька хоче стати медиком. Але після поїздки з’явилася ще одна класна ідея. Нам показали хімічний університет у Братиславі – він близький за напрямком до медицини: такі самі базові предмети (хімія й біологія), але інша специфіка: наприклад, екологія. Серед власне медичних університетів нас найбільше вразив заклад у Нітрі. Нас провели лабораторіями. Там ми самостійно могли взяти кров на аналіз у спеціальних манекенів, інші аналізи. Манекени розбиралися на органи – було дуже цікаво.

Кожного дня делегація разом з Людмилою та її донькою відвідували 4-5 різних навчальних закладів – університетів, професійних шкіл та технікумів.

- Іноді це був один університет, але різні кафедри. Деякі університети охоплюють різні напрямки – техніка, філологія й так далі. І всі вони знаходяться у різних куточках міста. Тобто на кожен день приходилося 4-5 різних локацій. Це важко суто фізично , але подорож була організована дуже добре продуманою. Нам не треба було всім разом їхати в один заклад, одні діти прямували до одного університету, інші – до іншого. При цьому пересуватися містом було дуже зручно – багато громадського транспорту, у якому є вай-фай та інші зручності. Це дуже важливо, адже ми мали здійснити до 4-5 поїздок з однієї точки в іншу, і все це – громадським транспортом. Екскурсії самими закладами вели студенти з України, які там вже навчаються рік або більше. Це теж дуже цікавий досвід – дізнатися з перших вуст про те, як воно – навчатися у Словаччині, які вимоги, наскільки складно, наскільки добре треба знати словацьку. Між іншим, окрім студентів з України, там навчається досить багато дітей з Росії й Казахстану.

- Але є також інший бік – ми побачили, що навчатися в  Словаччина не так просто, особливо для нашого напряму. Наприклад, ми спілкувалися зі студенткою Хімічного Університету і дізналися, що вона перевелася в інший заклад тому, що не витримала навантаження. Деякі дисципліни потребують дуже великих зусиль, їм важко навчатися. Не всі, хто вступає на перший курс, можуть довчитися й отримати диплом. Медицина відноситься до таких дисциплін, де навчатися дуже важко, щоб отримати кваліфікацію лікаря, студент у Словаччині має відучитися мінімум 6 років – як і у нас. До того ж медицина – це дорого, а щоб вступити на безплатну основу, треба здавати досить складний екзамен. Тож ми приїхали додому й зараз готуємося більш поглиблено вивчати профільні предмети. Плануємо поїхати на навчання, закінчивши 11 клас і підготувавшись до вступу.

Шалений темп, у якому гості з України відвідували університети Словаччини, залишив мало часу на оглядини місцевих пам’яток. Але загальне враження, за словами пані Людмили, було неймовірне:

- Варто щойно потрапити у Словаччину, як одразу стає зрозуміло – люди дуже люблять свою архітектуру. У кожному місті багато історичних будівель, які ретельно доглядаються. Щоб на фасаді такої будівлі розмістити кондиціонер – це просто неможливо. Самі словаки дуже гостинні й привітні.

Постскриптум від Мозаїки:

Дійсно, немає мабуть кращого способу дізнатися про країну та її систему освіти ніж побачити все своїми очима. Однак і під час карантину є свої переваги! Саме зараз, можливий вступ до середніх шкіл Словаччини на базі 9 класу без вступних іспитів! Навчання – безкоштовне (в державних школах та гімназіях), проживання – біля 30 євро на місяць у гуртожитку, харчування – біля 3 євро на день. Також можливо вступити на навчання до університетів Словаччина після 11 класу (навчання теж безкоштовне!)

Решту деталей дізнавайтеся за телефоном 0505575423 (також в Вайбер, або Вотсап)